Česká Fotka na iVysílání

Česká televize v internetovém archivu iVysílání stále nabízí třináct autorských dokumentů, které mapují estetickou, myšlenkovou a žánrovou pestrost historie českého fotografického umění. Pod názvem Česká Fotka byl již v roce 2015 připraven a následně v roce 2016 odvysílán dokumentární cyklus České Televize, který byl zaměřen převážně na fotografii. Všechny díly můžete stále shlédnou na této adrese iVysílání.

Odvysílané díly:

Kronikáři – Viktor Kolář v Ostravě, Karel Cudlín v Praze a Jiří Hanke v Kladně. Tři svědci doby, tři fotografové, tři rozdílné cesty i odlišné metody práce. Muži, kteří svůj zásadní „cyklus“ fotografují celý svůj život.

Extrémní okamžiky – O umění zachytit vyhrocenou situaci obrazem. Co ale vede člověka k tomu, že s kamerou přináší svědectví z míst, kde mu samotnému jde o život?

Blízká setkání – Zobrazovat blízké lidi je jednou z nejpřirozenějších funkcí fotografie. Fotit je pravidelně, znamená podávat o nich zprávu v čase, vytvářet jejich komponovaný obraz. Nakolik jsou ale „setkání“ ve fotografii subjektivní a nakolik objektivní?

Mezi fotografií a malbou – Jaký je rozdíl mezi zobrazováním u klasické malby a u fotografie? Otevřel se díky novému médiu v umění nový obzor?

Inscenovat a instalovat – Manipulace se skutečností před objektivem. Jak se tvoří význam toho, co je na fotografii? Proč nestačí obyčejný výřez z časoprostoru světa kolem nás?

Český mýtus – Jak fotografický portrét zachytil proměnu českého člověka od vzniku samostatného Československa do současnosti a jak při tom stvrzoval, či reflektoval různé typy novodobé mytologie.

Posedlost fotoaparátem – Fotografové jsou od počátku své disciplíny v područí techniky, která určuje jejich pohled i výrazové možnosti. Dějiny fotografie jsou tak dějinami snahy popřít omezení, nebo naopak využít možnosti soudobé technologie.

Významné banality – Existuje banalita anebo pouze banální způsob vnímání? Kdy se z věci všední povahy stává prostředek nevšední zkušenosti?

Hledání nadreality – Pod povrchem skutečnosti se často skrývají krajiny, o kterých jsme neměli ani tušení. Exkurze do surrealistické metody nahlížení světa.

Melancholie klidu a samoty – Fotografie zachycující klidový stav skutečnosti, znehybnění okamžiku. Fotografie jako záznam trvání, spočinutí a prodlévání. Melancholická a lyrická fotografie jako ryze české specifikum.

Česká fotka – Jiné světy

Česká fotka – Geometrie myšlení

Česká fotka – Anatomie tělesnosti

Jednotlivé díly je možné najít na stránce iVysílání ČT https://www.ceskatelevize.cz/porady/10718806805-ceska-fotka

Related posts

Leave a Comment